Poistenie pre schopnosť splácania hypotéky

Poistenie pre schopnosť splácania hypotéky

Uvažujete o hypotéke alebo už nejakú splácate, no bojíte sa, čo sa stane v budúcnosti, ak by vám vypadol zdroj príjmov? Riešením je poistenie schopnosti splácania hypotekárneho úveru. Ide o špeciálny produkt, ktorý možno dojednať aj pre iné typy pôžičiek, napríklad spotrebné či spotrebiteľské úvery. Pozrite, čo všetko s ním získate a čo ponúka.

Dobrovoľné poistenie, no s výhodami

Poistenie pre schopnosť splácania hypotéky je špecializovaný poistný produkt. Jeho úlohou je dočasne alebo trvale nahradiť výpadok príjmu poistníka a pokryť náklady na splácanie hypotekárneho úveru. Ide o poistenie, ktoré je dobrovoľné a banky nemôžu podmieňovať poskytnutie hypotéky jeho uzatvorením. Oceňujú ho ale výhodami.

K tým najvýznamnejším patria nasledovné plusy:

  • nižšia úroková sadzba, toto je najčastejší, najviditeľnejší a najväčší benefit, aký môžete vďaka poisteniu získať a ušetriť na splátke úveru
  • jednoduchšie a rýchlejšie vybavenie úveru všeobecne, poistenie si môžete dojednať priamo v banke spolu s hypotékou, nemusíte nič robiť navyše
  • poistenie je plus aj pre váš rodinný rozpočet, v prípade straty príjmu sa nemusíte báť o to, že by ste splácanie hypotéky museli pokrývať z úspor
  • zvýšenie bonity z pohľadu poskytovateľa, nakoľko ten vidí, že myslíte aj na budúcnosť a záleží vám na tom, aby ste svoje záväzky dodržali

Ako vám poistenie pomôže a kedy nepomôže

Podľa toho, k akej situácii u vás príde, vám môže poistenie pomôcť so splácaním úveru aj s vyplatením celého zostatku. Druhá situácia nastane v prípade úmrtia alebo trvalej invalidity, kedy poistenie zabezpečí vyplatenie celého zostatku hypotéky.

Naopak, ak vás postretne situácia, ktorá nemá trvalý charakter, napríklad dočasná alebo krátkodobá pracovná neschopnosť, strata zamestnania alebo hospitalizácia kvôli chorobe či úrazu, poistenie zabezpečí po určitú dobu splácanie hypotéky za vás. Nemusí to však byť na 100 %, niektoré poistenie má stanovený horný limit, napríklad 200 €.

V niektorých situáciách vás naopak poistenie neochráni. Ide napríklad o samovraždu do 1 roka od uzatvorenia poistky alebo koniec zamestnania z vlastnej vôle.

Čo poistenie pre schopnosť splácania hypotéky kryje

Strata príjmu potrebného pre splácanie hypotéky býva spojená s vážnymi životnými situáciami. Tie zasiahnu nielen do príjmu, ale aj vášho fungovania.

Tu sú najčastejšie situácie, ktoré poistenie kryje:

Strata zamestnania: Asi najčastejším prípadom, kedy využijete poistné krytie, je strata zamestnania. Prísť o prácu je situácia, ktorá dokáže poriadne „zamávať“ vašim rodinným rozpočtom a to aj s ohľadom na splácanie hypoúveru. Poistenie v tomto prípade môže pokryť určitú časť mesačnej splátky, štandardne to je po dobu do 1 roka.

Pracovná neschopnosť: Ak ste utrpeli úraz alebo ste ochoreli a nemôžete nastúpiť do práce alebo vykonávať podnikateľskú činnosť, poistenie za vás môže zaplatiť až 100 % mesačnej splátky hypotéky. Začiatok plnenia býva od 31. dňa PN, maximálna doba trvania krytia je do 12 mesiacov. Niektoré poisťovne však majú limit na výšku splátky.

Hospitalizácia: Niektoré poisťovne ponúkajú aj špeciálne poistenie určené pre prípady, ak máte okrem PN aj povinnosť hospitalizácie v nemocničnom zariadení. Či už ide o ochorenie, úraz alebo náhle zhoršenie zdravotného stavu, vďaka poisteniu získate dodatočnú finančnú injekciu. Tá sa vypláca obvykle od 4. do 30. dňa hospitalizácie.

Trvalá invalidita alebo smrť: Posledné dve situácie sú z pohľadu poistenia presne tie, kde sa vám finančná pomoc so splácaním hypotéky hodí najviac. Poistenie v tomto prípade namiesto vás vykryje splatenie celého zostatku hypotekárneho úveru, takže už nebudete musieť nič doplácať zo svojich financií. Pokrytie hypotéky je tak na 100 %.

Nejde o poistenie nehnuteľnosti, to je povinné

Kým vyššie spomenuté poistenia, či už životné alebo špeciálne to, ktoré je zamerané na úvery, sú dobrovoľné, poistenie nehnuteľnosti je v prípade hypotéky povinné. Banka tak chráni predmet zálohy, čiže nehnuteľnosť, na ktorej je záložné právo.

Poistenie nehnuteľnosti sa týka tak rodinného domu, ako aj bytu, chaty alebo apartmánu. Ak ho uzavriete, podmienkou bude, aby bolo dostatočné z pohľadu hodnoty nehnuteľnosti, ale aj to, aby vinkulácia poistenia bola v prospech banky. To v praxi znamená, že ak by prišlo k výplate poistného plnenia, poisťovňa uprednostní najskôr banku.

Pri poistení nehnuteľnosti si treba dať pozor na to, aby poistenie bolo na správnu poistnú sumu. Nebezpečné je tzv. podpoistenie, čiže stav, kedy kvôli nižšej ročnej poistke bude nehnuteľnosť ocenená na nižší limit. Poistka potom nemusí stačiť.

Rátajte splátky hypotéky aj s poistením

Poistenie schopnosti splácania hypotéky patrí k tým, ktoré by ste si určite mali uzatvoriť. Za poplatok niekoľko € mesačne navyše k splátke samotnej hypotéky získate garanciu, že v prípade straty príjmu nezostanete na hypotéku úplne bez pomoci.

Poistenie si dojednáte aj v online hypokalkulačke:

  • najskôr si v nej zvolíte typ hypotéky, čiže účelovú hypotéku, bezúčelovú hypotéku alebo refinančnú hypotéku určenú na splatenie predošlej
  • potom si vyberiete výšku sumy, ktorú si chcete požičať a zvolíte dobu splácania úveru, následne si ešte vyberiete, na ako dlho chcete fixovať úrok
  • následne si zvolíte, že hypotéku si chcete dojednať spoločne so spomínaným poistením schopnosti splácania a zvolíte si šírku poistenia
  • všetky vyplnené parametre odošlete a počkáte na prehľad ponúk od jednotlivých bánk, online kalkulačka vám ho ponúkne aj s poplatkom za poistenie

Tie lepšie a kvalitnejšie hypotekárne kalkulačky môžu pri výpočte do úvahy brať aj váš príjem a výdaje, ktoré budete musieť manuálne zadať. Slúžia k tomu, aby bolo možné presnejšie vypočítať, akú sumu si viete požičať a od nej sa odvíja poistenie.

homecridit

Vďaka presnému výpočtu a komplexnému porovnaniu všetkých ponúk si zvolíte najvýhodnejšiu hypotéku aj najlepšie poistenie. Nikam pritom nemusíte osobne ísť a všetko vybavíte z pohodlia domova, pokojne aj cez mobilný telefón. Hypotekárna kalkulačka vám ponuky nielen pripraví, ale umožní aj ich dojednanie a vybavenie úveru.

Related Posts

Sorry, no similar posts found.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *